Świętokrzyska OIIB

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

POŻEGANIE WOJCIECHA PŁAZY, TWÓRCY I PREZESA ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA W KIELCACH

Drukuj

 

 

 

 

4 stycznia w kościele Świętego Ducha w Kielcach odbył się pogrzeb Wojciecha Płazy - twórcy i prezesa Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Kielcach, człowieka zasłużonego dla budownictwa. Żegnali go rodzina, przyjaciele, współpracownicy, ogromna rzesza inżynierów z regionu oraz delegacje z całego kraju. Spoczął na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie.

Mowę pożegnalną wygłosił Andrzej Pawelec, zastępca przewodniczącego Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Kielcach - Z wielkim żalem żegnamy człowieka, który całe swoje życie poświęcił, służąc środowisku inżynierów i kształcąc kadry – mówił Andrzej Pawelec. Przypomniał ciekawą biografię Wojciecha Płazy.

- Był absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. Po skończeniu studiów pracował jako asystent w Zakładzie Budowy Dróg, brał aktywny udział w działalności Koła Młodych Naukowców przy Zarządzie Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Zawodowo pracował przez wiele lat drogownictwie zarówno w wykonawstwie, jak i w zarządzaniu, jako dyrektor Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, a następnie jako dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Od początku istnienia Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa jako przedstawiciel SITK brał udział w powołaniu Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w celu stworzenia drogowcom i mostowcom uzyskiwanie uprawnień budowlanych, aby mogli pełnić samodzielne funkcje w budownictwie. Od początku istnienia Izby w 2002 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Okręgowej Rady, a równocześnie był członkiem Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, a następnie był członkiem Prezydium aż do 2014 roku. Brał udział w działaniach tej Komisji na rzecz zmian w Prawie budowlanym.

W 2014 roku został wybrany na przewodniczącego Okręgowej Rady Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i ponownie w kwietniu 2018 roku został wybrany na tę funkcję w kadencji 2018-2022. Od 2014 roku był członkiem Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Posiadał wiele odznaczeń państwowych, resortowych i organizacyjnych: Złoty Krzyż Zasługi, odznaki Zasłużony dla Budownictwa i Zasłużony dla Drogownictwa, Złotą Odznakę Rzemiosła oraz Srebrną i Złotą Odznakę Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W ceremonii pogrzebowej wziął udział Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Z wielkim uznaniem wypowiadał się o zasługach świętej pamięci Wojciecha Płazy, podkreślając ogromny wkład pracy i cennych inicjatyw, które były jego udziałem. - To był człowiek wielu talentów i wielu aktywności. Otwarty, życzliwy i rozważny. Wszystkim nam będzie go bardzo brakowało – mówił Zbigniew Kledyński podczas Mszy Świętej pogrzebowej.

Wzruszającą mowę wygłosił Ireneusz Janik, prezes Stowarzyszenia Forum Pracodawców w Kielcach, które Wojciech Płaza zakładał przed 25 latami. W tej organizacji przez dwie kadencje był prezesem, a następnie przez 12 lat działał jako członek zarządu.

- Z żalem żegnamy wielkiego fachowca, człowieka najwyższych lotów, wspierającego i motywującego mentora. Był człowiekiem dużego formatu i facetem z klasą. Dobry, uśmiechnięty i i życzliwy ludziom pokazał, jak ich doceniać. Wojtku, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci – mówił Ireneusz Janik.

Poczet sztandarowy wystawiło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Kielcach. Wystąpili w nim wiceprezesi zarządu Oddziału - Ewa Sayor, Damian Urbanowski oraz sekretarz Oddziału Józefa Sobczyńska- Stefańska.

Wojciecha Płazę żegnała także Politechnika Świętokrzyska. W imieniu rektora uczelni profesora Wiesława Trąmpczyńskiego oraz całej społeczności akademickiej wzruszające słowa skierował Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury. - Na Politechnice świętokrzyskiej studiowałeś, tu także rozpoczynałeś swoją pierwszą pracę i nigdy tej współpracy nie przerwałeś. Dałeś się poznać jako znakomity kolega, nauczyciel, lubiany przez studentów i zawsze gotowy do pomocy. Takiego na zawsze Cię zapamiętamy – mówił profesor Marek Iwański.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele świętokrzyskich przedsiębiorców, samorządu, delegacje inżynierów z okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa z całego kraju oraz ogromna rzesza przyjaciół.

 Dla członków Świętokrzyskiej OIIB uruchomiony
został dostęp do Serwisu Budowlanego

Korzystanie z serwisu możliwe jest po

zalogowaniu się na stronie PIIB.

Instrukcja dostępna jest TUTAJ.

(Portal działa prawidłowo na przeglądarkach
Firefox lub Internet Explorer)Informujemy, że został uruchomiony dostęp on-line
do zbioru aktualnych i wycofanych Polskich Norm (PN).
Aby z niego skorzystać należy zalogować się na Portalu PIIB:
www.piib.org.pl

Nr 2(56)/2020Zapraszamy do
korzystania z czytelni
w godzinach pracy Biura Izby

> SPIS PUBLIKACJI <


KONTAKT:

Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
ul. Św. Leonarda 18, 25-304 Kielce

List: swk@piib.org.pl
Telefon: 41 344 94 13
Faks: 41 344 63 82
Telefon komórkowy: 694 912 692